DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Centropa to organizacja pozarządowa non-profit, z siedzibą w Wiedniu i Budapeszcie, która dba o zachowanie pamięci o losach Żydów w Europie Środkowej, Wschodniej, państwach byłego Związku Radzieckiego oraz krajach bałkańskich. Od roku 2000 Centropa wysłuchała relacji 1.250 starszych ludzi z piętnastu państw.


Realizacja projektów dla nauczycieli i młodzieży jest również jednym z głównych celów tej organizacji. W ramach wspólnych działań, zmierzających do utrwalenia historii własnych regionów, nauczyciele spotykają się na szkołach letnich organizowanych w krajach Europy Środkowo – Wschodniej. Dzielą się swoimi doświadczeniami i otrzymują cenne wskazówki na temat pracy z młodzieżą.


W tym roku szkolnym grupa uczennic z naszej szkoły: Laura Ptasznik, Patrycja Wąsowicz, Wiktoria Biel, Angelika Dymek zainteresowała się multimedialnym projektem ogłoszonym przez Centropę. Uczennice nakręciły krótki film pt. „Żydowska historia naszego miasta". Opowiedziały w nim dzieje „bliskiego sąsiedztwa" i przedstawiły losy społeczności, której dzisiaj już nie ma w Proszowicach. Zdjęcia wykorzystane w filmie, narracja oraz tłumaczenie na język angielski wymagało zaangażowania i kreatywności. Szkolny zespół został wyróżniony pamiątkowymi certyfikatami.

cert

Beata Zapiór

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.