DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Jednym z zadań edukacji humanistycznej jest przygotowanie młodzieży do świadomego uczestnictwa w kulturze. W Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach zajęcia teatralne zajmują szczególne miejsce w edukacji kulturowej.


Edukacja teatralna to zarówno wychowanie przez teatr, jak i wychowanie do odbioru teatru. Wybór teatru jako dziedziny sztuki nie jest przypadkowy, bowiem teatr jest sztuką o szerokim zakresie oddziaływania na rozwój człowieka.


W ramach zajęć pozaszkolnych nauczyciele proszowickiej szkoły organizują dla młodzieży regularne wyjazdy do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. To cenny rodzaj spotkania z kulturą. Młodzież ma okazję poczuć niepowtarzalny klimat teatru i upajać się grą znakomitych artystów krakowskiej sceny. I choć spektakle teatralne odbywają się w godzinach wieczornych, to chętnych uczniów na wyjazdy nie brakuje. Repertuar jest zróżnicowany. Tegoroczną edycję spotkań z teatrem młodzi proszowianie rozpoczęli od sztuki Moliera pt. „Chory z urojenia", w której główną rolę kreował najpopularniejszy z polskich aktorów - Andrzej Grabowski. Spektakl jest pełen humoru i głębokiej refleksji, która towarzyszy nawet po wygaszeniu teatralnej rampy. Sztuka mówi o samotności, paradoksie życia i próżności człowieka.

 

IMG 8413


Kolejne wizyty młodzieży w najpiękniejszym teatrze Krakowa to filozoficzna przygoda z „Solaris" Stanisława Lema. W listopadowy wieczór jesienny nastrój poprawi najzabawniejsza komedia w dorobku Woody'ego Allena pt. „Zagraj to jeszcze raz, Sam". W grudniu z kolei uczniowie obejrzą historię Romea i Julii w scenicznej adaptacji Marcina Hycnara, niezwykle utalentowanego aktora i reżysera młodego pokolenia.

 

Działania z zakresu edukacji teatralnej oferowane młodzieży Zespołu Szkół w Proszowicach to nie tylko ciekawa rozrywka i efektywne spędzenie przez nich wolnego czasu. To wprowadzanie w świat kultury i system wartości.


Udział młodzieży w spektaklach teatralnych realizowany jest w ramach projektu „Edukacja dla przyszłości", finansowanego ze środków I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego.


Agnieszka Głowicka-Polkowska

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.