DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Patrycja Gruszczak - uczennica klasy I akademickiej LO została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu SocjoSzkoła 2017 w kategorii praca literacka. Tematem tegorocznego konkursu SocjoSzkoły była refleksja nad zjawiskiem społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym. Zadaniem uczestników było ukazanie nieformalnych inicjatyw mieszkańców rejonu, w którym zamieszkują. Organizatorem konkursu był Instytut Socjologii UW, a partnerem Centrum Komunikacji Społecznej UM st. Warszawy. 

pati

 

Niesamowita atmosfera, ciekawi ludzie, nowe przyjaźnie, inny świat- to właśnie SocjoSzkoła 2017. Wszystko to odbyło się w dniach 16 -19 czerwca 2017 r. Konkurs, w którym zostałam laureatką, zagwarantował mi udział w warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim, które pozostaną w mojej pamięci na długo. Zajęcia odbywały się w Instytucie Socjologii UW. Każda osoba z innego zakątka Polski m.in. z Gdyni, Płocka, Chełmna, Sosnowca. To właśnie było niezwykłe, bo w tak krótkim czasie uczestnicy zżyli się ze sobą jak jedna wielka rodzina. Każdy odciął się od swojego dotychczasowego życia i poznał nowe osoby, a przede wszystkim zawarł przyjaźnie, być może na długie lata.


Nierozłączną częścią każdego z dnia były rozmaite wykłady, z których wszyscy zyskali dużo wiedzy. Dosyć nietypowymi zajęciami był warsztat „Pracownia Gier Szkoleniowych". Został wyciągnięty z niego bardzo ważny wniosek „ALBO 100% ZAANGAŻOWANIA, ALBO 0% EFEKTU". Ta gra niesamowicie zintegrowała i pokazała, że da się pracować w grupie i mimo przeszkód wszystko da się przezwyciężyć. Kolejnym interesującym warsztatem była rozmowa z reportem radia RMF Michałem Dobrołowiczem, dzięki któremu laureaci dowiedzieli się, że po skończeniu studiów na socjologii można zostać m.in. ankieterem, pracować w różnych urzędach, a nawet być dziennikarzem, co bardzo nas zaciekawiło. Najważniejsze z tego spotkania co zapamiętali uczestnicy jeśli chodzi o pracę w mediach to, iż nie warto się zrażać i działać już teraz. NIE MA ANI CHWILI DO STRACENIA! I to co Pan Michał powiedział: „Widać, że macie potencjał".


„Niewidzialne miasto" to dosyć oryginalne zjawisko. Dzięki tym zajęciom można było się dowiedzieć wszystkiego na temat sposobów na wykonanie czegoś potrzebnego, ale własnoręcznie zrobionego przez ludzi. Uczestnicy warsztatów wyruszyli też na poszukiwanie i fotografowanie takich oryginalnych rzeczy. Wysłuchano też na czym polega inicjatywa budżetu partycypacyjnego. Studenci wypowiadali się na temat ruchów miejskich, zaś organizator pan Krzysztof Gubański opowiedział o ruchach ekologicznych i rowerowych. Dosyć długo wyczekiwaną atrakcją było zwiedzanie kampusu UW. Poza warsztatami uczestnicy zwiedzali aktywnie Warszawę, co było świetną rozrywką. Wszyscy dużo rozmawiali ze studentami. Każdy dowiedział się jak wyglądają studia na Uniwersytecie Warszawskim.


Podsumowując, z udziału w tych warsztatach zyskałam dużo wiedzy, ale też wiele wywnioskowałam istotnych stwierdzeń i poznałam świetne osoby, które na zawsze zapamiętam. Uważam, że ten czas nie był stracony i każdego zachęcam do wzięcia udziału w kolejnej edycji SocjoSzkoły.


Patrycja Gruszczak

 

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.