DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

W tym roku odbyła się już szósta edycja „Narodowego Czytania" - ogólnopolskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W internetowym głosowaniu Polacy wskazali „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego jako lekturę „Narodowego Czytania" 2017. Do ogólnopolskiego projektu, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, przystąpił także Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Szkolną akcję głośnego czytania fragmentów sztuki współorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.


Idea „Narodowego Czytania" zrodziła się w 2012 roku. Jego pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. W tegorocznej – szóstej edycji ogólnopolskiej akcji – Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach uczestniczył po raz pierwszy. Głośne czytanie fragmentów „Wesela" Stanisława Wyspiańskiego współorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach w ramach powiatowego projektu czytelniczego pt. „Czytanie jest modne". Szkolna inicjatywa czytelnicza została zgłoszona w Kancelarii Prezydenta RP, a proszowicki Zespół Szkół i stowarzyszenie absolwentów znaleźli się na interaktywnej mapie ogólnopolskich organizatorów projektu.

 

wesele


Głośne czytanie fragmentów arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego odbyło się w proszowickiej szkole 4 września 2017 r. W rolę lektorów wcielili się uczniowie klasy drugiej LO: Michał Żywot i Mateusz Warso oraz maturzystka Technikum – Krystyna Madej. Niekonwencjonalna uczniowska kreacja (w wersji sportowej) zaciekawiła widzów: młodzież, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli władz lokalnych i instytucji współpracujących ze szkołą. Prezentację wzbogacił pokaz taneczny uczennic liceum.


Niecodzienna prezentacja fragmentów młodopolskiego dramatu z pewnością zachęci uczniów do przeczytania lektury i refleksji nad historią Polski i Polaków.


Agnieszka Głowicka-Polkowska

Zobacz zdjęcia

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.