DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

W 2003 roku grupa polskich i izraelskich nauczycieli opracowała program "Zachować pamięć - historia i kultura dwóch narodów", realizowany pod auspicjami Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz Instytutu Polskiego w Tel Avivie. Od trzech lat projekt konsekwentnie realizuje Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach. Program "Zachować pamięć - historia i kultura dwóch narodów" ma na celu stworzenie przestrzeni dla dialogu pomiędzy młodzieżą z Polski i Izraela, budowanie więzi na bazie wspólnych zainteresowań oraz rozwinięcie kontaktów i współpracy pomiędzy szkołami.

W sierpniu proszowicki Zespół Szkół już po raz trzeci odwiedziła młodzież z ortodoksyjnej Evelina Hartman School z Jerozolimy. Podczas warsztatów integracyjnych uczniowie podjęli dyskusję o współczesnych autorytetach. W dalszej części młodzi skupili się na analizie wiersza Czesława Miłosza pt. "Campo di fiori". Zajęcia kulturowe z kolei polegały na prezentacji rodzimych tańców. Pokazy taneczne wywołały aplauz. Proszowianie zaprezentowali poloneza, a Izraelczycy skoczne tańce żydowskie. Podczas wspólnego spaceru po mieście pokazano gościom miejsca, gdzie przed wojną znajdowały się żydowskie obiekty. Wzruszenie wywołała Tora i inne pamiątki pieczołowicie przechowywane w kawiarni "Muzealna". Wizytę zakończyła wspólna modlitwa na Kirkucie.

W październiku w Warszawie odbędzie się konferencja podsumowująca funkcjonowanie programu przez ostatnią dekadę. Zespół Szkół w Proszowicach reprezentować będzie nauczycielka historii i wiedzy społeczeństwie - pani mgr Beata Zapiór, koordynująca nasz udział w projekcie - "Wyniki ankiety ewaluacyjnej wskazują na ogromne zainteresowanie tematyką judaizmu, kultury żydowskiej i współczesnego Izraela. Młodzież pomimo wiedzy czerpanej z lekcji historii, dodatkowych zajęć oraz filmu i literatury chce dowiedzieć się jeszcze więcej. Młodzi ludzie bardzo wysoko oceniają poziom spotkań ze swoimi izraelskimi koleżankami. Nie mają też problemów i barier językowych" - konstatuje nauczycielka.
Od naszych izraelskich przyjaciół uzyskaliśmy potwierdzenie i gotowość przyjęcia grupy naszych uczniów - "Jeżeli więc na wiosnę wszystko pójdzie zgodnie z naszymi szkolnymi założeniami nasi uczniowie będą mogli powiedzieć Shalom na izraelskiej ziemi" - wyjaśnia pani mgr Beata Zapiór.

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Beata Zapiór

Zobacz zdjęcia:

 

Copyright © 2018 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.