DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

W 2018 r. przypada szczególny jubileusz – 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. "11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego - Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.

 

Rok 2018 obfituje w różnorodne inicjatywy, mające na celu upamiętnienie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym szczególnym roku w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach realizowano wiele projektów edukacyjnych, które miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich wśród młodzieży, w kontekście historii państwa i narodu polskiego. Pokłosiem tych działań było zdobycie certyfikatu „Szkoła Młodych Patriotów".

Oprócz konwersatoriów, konkursów plastycznych i pieśni patriotycznych, tematycznych wystawek - setne urodziny Polski uczczono na sportowo, organizując na szkolnym obiekcie w Zespole Szkół powiatowe zawody - bieg sztafetowy „100 km na 100-lecie Niepodległości".

Odpowiadając na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej proszowicki Zespół Szkół przystąpił do projektu pt. „Rekord dla Niepodległej". 9 listopada 2018 r. o symbolicznej godzinie 11.11 młodzież i nauczyciele wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego" . Uwieńczeniem szkolnych obchodów był spektakl pt. „Wieniec cierniowy wrósł w Twoją skroń", oparty na fragmentach III części „Dziadów" Adama Mickiewicza oraz lirycznych tekstach Mieczysława Romanowskiego, Kornela Ujejskiego, Władysława Broniewskiego oraz Jarosława Iwaszkiewicza.

ak1

 

ak.2

 

Tradycyjnie, podczas szkolnej uroczystości Święta Niepodległości, uczniowie klas pierwszych mundurowych zostali pasowani na kadetów, a z klas starszych otrzymali wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie.

 

ak3

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Zobacz zdjęcia:

Spektakl 

Pasowanie na kadetów i awanse

 

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.