DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

16 listopada 2018 r. na cmentarzu żydowskim w Proszowicach młodzież Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach spotkała się z uczniami z Izraela.


Kirkut w Proszowicach to jeden z przystanków dla młodzieży z Izraela, która regularnie odwiedza miejsca związane z Holocaustem. Od wielu lat ocalały z wojennej pożogi przedwojenny mieszkaniec Proszowic- Samuel Blumenfeld – przyjeżdża z grupami młodzieży do miasta swojego dzieciństwa. Wizyta na Kirkucie to przystanek w drodze do Oświęcimia i Bełżca – miejsc zagłady narodu żydowskiego.

 

z10


Grupa uczniów z Izraela - z Ramot Bat Yam, wspólnie z reprezentacją uczniów z proszowickiego Zespołu Szkół, spotkała się w tym szczególnym dla historii miasta i narodu żydowskiego miejscu. Obok stylizowanego na macewę pomnika, upamiętniającego 3500 zamordowanych Żydów z okolic Proszowic, izraelscy goście przedstawili relację ocalałego z Holocaustu Samuela Blumenfelda, modlili się i zapalili znicze. Organizatorem wizyty młodzieży z Ramot Bat Yam byli: Keren Jacob i Arie Blumenfeld.

 

IMG 9074


Po wspólnym spotkaniu i oddaniu hołdu pomordowanym młodzież chętnie się integrowała. Uśmiech na twarzy gościł na twarzach młodzieży, a miłe konwersacje w języku angielskim i pamiątkowe fotografie są dowodem wzajemnej sympatii.

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Zobacz zdjęcia

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.