DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

30 maja 2019 r. na terenie ośrodka GOSz Pasternik odbyły się zawody uczniów klas mundurowych o Puchar Dowódcy 5 Batalionu Dowodzenia. W zawodach uczestniczyły szkoły prowadzące klasy mundurowe z województwa małopolskiego i śląskiego.


Forma współzawodnictwa stanowi integralną część w całokształcie procesu szkoleniowo wychowawczego. Jest instrumentem kształtowania tożsamości patriotycznej oraz świadomości proobronnej, umacniania dyscypliny, krzewienia kultury oraz przygotowania uczniów klas mundurowych do przyszłej służby w Siłach Zbrojnych RP. Reprezentacje szkół miały okazję sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie podczas strzelania z użyciem trenażera "CYKLOP". Ponadto uczniowie do pokonania mieli trasę długości ok 4,5 km. połączoną z wykonywaniem zadań na poszczególnych punktach kontrolnych. Pierwszym punktem było czołganie na odległość 50 m. Na kolejnym punkcie kadeci rozkładali i składali 5,56mm kbs "BERYL" . Na jednym z punktów kontrolnych uczniowie mieli za zadanie rozwinąć linię kablową na odległości 100m, podłączyć dwa telefony i nawiązać łączność przy pomocy podanego hasła i odzewu. Na punkcie rzutu granatem każdy uczeń wykonywał po trzy rzuty w postawie stojącej z odległości 20 metrów do prostokąta o wymiarach 2 x 1 metr. Kolejnym punktem była pierwsza pomoc, gdzie zadaniem było prawidłowe ułożenie rannego w pozycji bezpiecznej oraz ewakuacja przy pomocy noszy. Trasa wieloboju przebiegała w bardzo zróżnicowanym terenie wymagającym znajomości mapy oraz podstawowych zasad orientowania się w terenie a padający deszcz nie sprzyjał zawodnikom. O tym jak trudne były to zawody świadczy fakt, że niestety nie wszystkie drużyny ukończyły wielobój.

Obraz może zawierać: 4 osoby, uśmiechnięci ludzie, na zewnątrz

Nasi uczniowie spisali się znakomicie, reprezentacja szkoły w składzie: Kamila Miśkiewicz, Sandra Łąkas, Martyna Puchała, Paulina Kwiecień, Paweł Strzelski – Czekaj, Artur Kupidło, Norbert Parys i Kacper Grzybowski wygrali zawody. Pokazali bardzo dobre przygotowanie fizyczne, umiejętność współpracy w zespole i niemal bezbłędne wykonywanie zadań na punktach kontrolnych.

Obraz może zawierać: 3 osoby, drzewo, na zewnątrz i przyroda

W dniu 6 czerwca 2019 r.w czasie obchodów święta 5 batalionu dowodzenia na terenie koszar w Rząsce, delegacja naszej zwycięskiej drużyny otrzymała z rąk Dowódcy 5 bdow Pana podpułkownika Rafała Seroki gratulacje, puchar oraz dyplom, zgromadzeni goście nagrodzili ich dodatkowo gromkimi brawami. Sukces naszych reprezentantów jest wspólnym sukcesem wszystkich uczniów klas mundurowych i całej szkoły, którą reprezentowali. Kadeci obiecali, że za rok postarają się powtórzyć ten sukces.

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie stoją i na zewnątrz

 

mjr Arkadiusz Kania

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.