DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Tuż przed wakacjami 40 osobowa grupa młodzieży Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach udała się na niecodzienną wyprawę na Słowację.


Czerwcowe upały zachęcały do wyjścia z sal lekcyjnych w poszukiwaniu cienia i letnich przygód. Liczna grupa młodzieży z proszowickiego Zespołu Szkół wyjechała na Słowację, by poznać nowe górskie szlaki, ale też odpocząć na łonie natury. Tuż za polską granicą, na grzbiecie Spiskiej Magury, rozciąga się drewniany szlak o łącznej długości 1234 m poprowadzony spiralnie nad koronami drzew. Bachledowa Dolina i spacer w koronach drzew były nie lada atrakcją dla proszowickich globtroterów. Godzinny spacer w górę w iście tropikalnym klimacie był sporym wyzwaniem.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, drzewo, roślina, spodenki, na zewnątrz i przyroda

Po pokonaniu ponad kilometrowej trasy przed młodzieżą roztoczył się cudowny widok na panoramę Tatr Bielskich, Zamagórza, Pienin z Trzema Koronami oraz Zamkiem w Niedzicy. Ścieżka w Koronach Drzew "Bachledka" swój kulminacyjny punkt osiąga na 32 metrowej wieży. Aby wejść na jej szczyt należało pokonać chodnik, który oplatał ją w formie spirali. Na samej górze na uczniów czekała kolejna atrakcja, czyli rozwieszona siatka z grubej liny, przez którą widać wszystkie poziomy wieży. Bardziej odważni usiedli na stalowej konstrukcji i z zaciekawieniem obserwowali turystów na niższych poziomach wieży. Zejście ze szlaku było już mniej męczące.

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie stoją, drzewo, niebo, most, na zewnątrz i przyroda


Kolejną atrakcją wyprawy był spacer wokół Szczyrbskiego Jeziora (Štrbské pleso). Świerkowe lasy otaczające jezioro stanowiły osłonę przed silnymi promieniami słońca i znakomicie komponowały się z górskim krajobrazem.

Obraz może zawierać: drzewo, niebo, chmura, roślina, na zewnątrz, przyroda i woda

 


Całodzienna wyprawa zakończyła się powrotem do Proszowic w godzinach wieczornych. Niesamowite przeżycia estetyczne rekompensowały trudy podróży i spacer w iście tropikalnej temperaturze.

 

Wycieczka dla uczniów Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach była zrealizowana w ramach projektu pt. "Wypocznijmy w szumie drzew", dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Proszowicach w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi – Stowarzyszeniem Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach.

 

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Zobacz zdjęcia

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.