DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

"Trzeba koniecznie pamiętać, skąd się wyszło..."
(Cyprian Kamil Norwid)

 

Mury Liceum Ogólnokształcącego  w Proszowicach na przestrzeni 7 dekad opuściło blisko 5 tys. absolwentów, którzy odnieśli znaczące sukcesy w wielu dziedzinach nauki, kultury i sztuki, polityki czy kościoła.

 

Jerzy Artymiak - Absolwent LO w Proszowicach AD 1981. Polski prawnik i wojskowy, pułkownik Wojska Polskiego, od 2012 Naczelny Prokurator Wojskowy i zastępca Prokuratora Generalnego.


Kazimierz Bujakowski - Absolwent LO w Proszowicach AD 1975. Polski inżynier, doktor nauk technicznych, nauczyciel akademicki – wykładowca w Katedrze Geomatyki Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH. W latach 2004 - 2010 zastępca prezydenta Krakowa. Od 1999 do 2001 i od 2012 roku główny geodeta kraju.


Antoni Dyduch - Absolwent LO w Proszowicach AD 1958. Profesor doktor habilitowany nauk medycznych. Kierownik Kliniki Dziecięcej Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. Konsultant wojewody śląskiego do spraw pediatrii oraz koordynator do spraw pediatrii na Wydziale Lekarskim w Zabrzu. Prorektor do spraw studenckich i szkolenia podyplomowego Śląskiej Akademii Medycznej, członek Senatu tejże uczelni. Członek wielu towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i innych.


Adrian Furgalski - Absolwent LO w Proszowicach AD 1995. Politolog . Specjalista analityk w sprawach polityki transportowej, monitoringu stanu branży i prognoz rozwoju transportu. Wiceprezes Zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Autor licznych publikacji prasowych oraz stały komentator prasowy i telewizyjny spraw z zakresu transportu.


Kazimierz Gurda - Absolwent LO w Proszowicach AD 1972. Doktor nauk teologicznych. W latach 1998–2005 rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Biskup pomocniczy kielecki w latach 2005–2014, od 2014 roku biskup diecezjalny siedlecki.


Michał Jagiełło - Absolwent LO w Proszowicach AD 1959. Pisarz, poeta, eseista, publicysta. Miłośnik i znawca Tatr, taternik, alpinista, ratownik TOPR. Od jesieni 1989 przez 8 lat piastował w kilku kolejnych rządach funkcję wiceministra. Od 1998 do marca 2007 dyrektor Biblioteki Narodowej. Przez wiele lat przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Jan Józef Janicki - Absolwent LO w Proszowicach AD 1964. Duchowny rzymskokatolicki. Postanowieniem Prezydenta RP otrzymał w 2004 roku tytuł profesora nauk teologicznych. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie, a także Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Członek Polskiej Akademii Umiejętności.


Artur Koziołek - Absolwent LO w Proszowicach AD 1990. Dziennikarz - szef serwisów informacyjnych w TVP Info oraz prowadzący „Info Dziennik" na antenie tej stacji. Rzecznik prasowy w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.


Jan Kubik - Absolwent LO w Proszowicach AD 1962. Ekonomista, pracownik administracji skarbowej wszystkich szczebli, były wiceminister finansów. Poseł na Sejm II i IV kadencji. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.


Czesława Pilarska (nazwisko panieńskie Grochot) - Absolwentka LO w Proszowicach AD 1985. Polska szachistka dwukrotnie zdobyła tytuł młodzieżowej mistrzyni Polski w kategorii do 23 lat. W 1990 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w szachach szybkich. W 1991 roku zdobyła tytuł mistrzyni kraju. Od 1993 roku mistrzyni międzynarodowa - zremisowała w symultanie z mistrzem świata, Garrim Kasparowem. Doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Katedry Mikroekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.


Piotr Skucha - Absolwent LO w Proszowicach AD 1964. Doktor nauk teologicznych. Studia doktoranckie odbył w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. Pracę doktorską obronił również na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1987–1992 biskup pomocniczy kielecki, od 1992 roku biskup pomocniczy sosnowiecki.

Pamięć ludzka jest fenomenem. W zakamarkach naszej świadomości potrafimy zachować rzeczy miłe i przyjemne, zwłaszcza te, które dotyczą naszej młodości i lat spędzonych w szkole. Nic dziwnego. To okres adolescencji, narodzin pierwszej miłości i więzów przyjaźni, wreszcie osiągania pewnej dojrzałości intelektualnej. Kiedy po latach wspominamy wydarzenia sprzed wielu lat patrzymy na nie z innej perspektywy. Inaczej odbieramy rzeczywistość, którą sami kiedyś kreowaliśmy, w której uczestniczyliśmy.

 

Niniejsze wspomnienia pochodzą z publikacji pt. "Wspomnień czar", przygotowanej w formie książki elektronicznej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach w 2010 roku. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do nadsyłania kolejnych reminiscencji.

 

MRWS wie o Tobie! (Grzegorz Cichy - absolwent 1990)

Licealne wspomnienia (Adrian Furgalski - absolwent 1995)

Anegdotka o profesorze Janie Tuczyńskim (Leonard Jaraczewski - absolwent 1962)

Już 18 lat minęło od matury (Janusz Kałuża - absolwent 1992)

Cudowne lata (Artur Koziołek - absolwent 1990)

Podziękowanie (Marzena Petryk - Kozub - absolwentka 1955, Tamara Petryk - absolwentka 1957)

To już tyle lat minęło... (Elżbieta Piątkowska - absolwentka 1972)

Moi profesorowie (Andrzej Szlasa - absolwent 1958)

Lekcja geometrii (Aleksander Wójcik - absolwent 1992)

Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK (Sebastian Wypych - absolwent 1995)

Mój szkolny azyl (Monika Zapiór - absolwentka 2009)

Alfabet licealisty - wybór (Andrzej Żurek – absolwent 1984)

Szanowni Państwo, Absolwenci i Przyjaciele Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach!

Zapraszamy do udziału w uroczystościach jubileuszowych 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach, połączonych z IV Zjazdem Absolwentów, które odbędą się 24 października 2015r.

Ramowy program obchodów:

14.00 - Msza św. w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Proszowicach w intencji uczniów, rodziców, pracowników i absolwentów szkoły

16.00 - Gala uroczystości jubileuszowych z udziałem gości honorowych, uczniów, rodziców, pracowników i absolwentów w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach

16.30 - Program artystyczny pt. "Ta nasza młodość" w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach

17.15 - Spotkania absolwentów z nauczycielami i wychowawcami. Zwiedzanie szkoły, okolicznościowych wystaw, pamiątkowe wpisy do "Kroniki Zjazdu"

Opłata zjazdowa wynosi 50 zł/osoba (cena obejmuje koszty organizacji zjazdu oraz catering).

Wpłaty należy dokonać do dnia 15 października 2015 r. w sekretariacie szkoły lub na konto bankowe: Rada Rodziców przy Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach - 03 8597 0001 0010 0006 3281 0005

W tytule przelewu prosimy wpisać: ZJAZD - imię, nazwisko, nazwisko panieńskie (jeśli dotyczy) oraz rok ukończenia szkoły.Komitet Organizacyjny

plakat

 

REGULAMIN ZJAZDU

GRANTY I PROJEKTY

"Wypocznijmy w szumie drzew"

"Wkręceni w czytanie"

"Z ziemi naszej do obcej"

"Zwiedzamy Europę"

"Czytanie jest modne". Popularyzacja książki, biblioteki i czytania wśród dzieci i młodzieży powiatu proszowickiego

"Czytanie jest cool!". Popularyzacja książki, biblioteki i czytania wśród dzieci i młodzieży szkolnej powiatu proszowickiego

"Zachować pamięć" - historia i kultura dwóch narodów. Projekt współpracy międzykulturowej polsko-izraelskiej 2014

"Ferie nie muszą być nudne". Zajęcia kulturalno-sportowe dla młodzieży gimnazjów i szkoły ponadgimnazjalnej z terenu miasta i gminy Proszowice

Obóz profilaktyczno-sportowy młodzieży licealnej w Chochołowie

Julian Tuwim? Znam! Cykl przedsięwzięć edukacyjnych poświęconych poecie z kręgu "Skamandra" w związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2013 - Rokiem Juliana Tuwima

"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Cykl wycieczek edukacyjno-krajoznawczych dla młodzieży w wieku 16-19 lat: Tokarnia-Chęciny

"Cudze chwalicie, swego nie znacie". Cykl wycieczek edukacyjnych dla młodzieży w wieku 16-19 lat: Sandomierz-Pszczyna

Międzyszkolny projekt czytelniczy pt. "Bibliomania" - edycja na rok szkolny 2012/2013

Międzyszkolny projekt czytelniczy "Bibliomania"

"Wspomnień czar". Organizacja konkursów, zawodów sportowych i wystawy upamiętniającej jubileusz 65 lat Liceum Ogólnokształcącego w Proszowicach

Międzyszkolny projekt czytelniczy pt. "Biblioteka - słowo, obraz, dźwięk"

Międzyszkolny projekt czytelniczy pt. "Czytam, więc jestem"

"Wspomnień czar... Prezentacje. Filmy. Zdjęcia" (audiobook)

Międzyszkolny projekt czytelniczy pt. "Radość czytania"

Projet edukacyjny pt. "Izba Pamięci Ziemi Proszowickiej"

Konkurs informatyczny na opracowanie projektu kalendarzyka na 2009 rok i jego publikacja

Konkursu wiedzy z historii Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach oraz o patronie placówki - Bartoszu Głowackim

Konkursu informatyczny - opracowanie projektu logo szkoły oraz wydanie okolicznościowych kalendarzyków na rok 2008

Konkurs oratorski o tytuł "Najlepszego mówcy"

 

SPRAWOZDANIA MERYTORYCZNE Z DZIAŁALNOŚCI

Sprawozdanie za rok 2017

Sprawozdanie za rok 2016

Sprawozdanie za rok 2015

Sprawozdanie za rok 2014

Sprawozdanie za rok 2013

Sprawozdanie za rok 2012

Sprawozdanie za rok 2011

Sprawozdanie za rok 2010

Sprawozdanie za rok 2009

Sprawozdanie za rok 2008

Sprawozdanie za rok 2007

Sprawozdanie za rok 2006

Sprawozdanie za rok 2005

 

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

 

Szanowni Państwo

Członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. B. Głowackiego w Proszowicach

Ciągłe funkcjonowanie Stowarzyszenia w dużej mierze zależy od Państwa udziału w Stowarzyszeniu. Prosimy o wpłatę składek członkowskich w wysokości 25 złotych bezpośrednio w siedzibie Stowarzyszenia (czytelnia biblioteki szkolnej w Zespole Szkół w Proszowicach) lub na podany poniżej numer konta:

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół im. B. Głowackiego w Proszowicach

Bank Spółdzielczy w Proszowicach

Nr rachunku: 61 8597 0001 0010 0111 1272 0001

Imię i Nazwisko: ...............................................

Tytułem: składka członkowska za rok .................

Zgromadzone środki pozwolą na prowadzenie i rozszerzenie działalności statutowej w oparciu o własne środki finansowe, w szczególności będą mogły stanowić wkład własny przy pozyskiwaniu funduszy na rozwój placówki oraz organizację imprez edukacyjnych, sportowych i kulturalnych.