DO GÓRY (UP)

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Wolontariat w Zespole Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach ma wieloletnią tradycję. Młodzież aktywnie włącza się w realizację ogólnopolskich działań prospołecznych – wspiera „Szlachetną Paczkę", Caritas, WOŚP, gromadzi fundusze na realizację autorskich projektów pomocowych.

 

Bycie wolontariuszem to odpowiedzialność i satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, który jej potrzebuje. Zapłatą za pracę jest uśmiech i ciepłe słowa od podopiecznego. Wie o tym młodzież Zespołu Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach, która rokrocznie włącza się w ogólnopolskie akcje charytatywne, a także podejmuje działania spontaniczne – gromadząc fundusze na realizację autorskich projektów pomocowych.


Akcja zbierania plastikowych nakrętek trwa w proszowickiej szkole nieustająco – przez kilka ostatnich lat przekazano setki kilogramów „plastikowej pomocy". Grudzień jest najbardziej pracowitym miesiącem dla młodych wolontariuszy – można ich spotkać w lokalnych supermarketach podczas ogólnopolskiej zbiórki żywności, organizowanej przez Caritas Polska. To także czas przygotowania „Szlachetnej Paczki" dla potrzebujących. Młodzież nie zapomina o potrzebujących zwierzętach. W ramach programu „Gwiazdka dla zwierzaka" zebrane dary: karma i akcesoria, przekazywane są dla starszych i chorych zwierzaków w schroniskach.

 

IMG 9104

 

Wolontariat stwarza szansę na zawarcie nowych przyjaźni, wywiera wpływ na zmiany społeczne w lokalnym środowisku. Podejmowana przez uczniów - wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości i ma wymiar edukacyjno – wychowawczy, bo młodzież wie, że: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." (Jan Paweł II).

 

Agnieszka Głowicka-Polkowska

Copyright © 2019 Zespół Szkół im. Bartosza Głowackiego w Proszowicach Rights Reserved.